Međunarodna konferencija , defektologa u Zobnatici
A defektologija danas: izazovi i perspektive pod nazivom Zobnatici održana je u subotu XIX. Stručna-naučna međunarodna konferencija koju je organizovalo Udruženje defektologa Vojvodine. Na događaju je učestvovalo više od 200 stručnjaka iz cele zemlje i okolnih zemalja.
Skup je otvorila Snežana Maravić, glavna organizatorka i predsednica izvršnog odbora VDE, a zatim su pozdravne reči uputili predstavnici obrazovnih institucija i socijalnih organizacija iz Beograda, Novog Sada, Subotice, Zagreba, Sarajeva i Tuzle. Stručna nagrada dodeljena je Marineli Šćepanović. U ime opštine Bačka Topola, prisutne je pozdravio Haverpus Lajos, vršilac dužnosti direktora socijalnog centra.
Nakon toga, započela je panel diskusija sa stručnjacima: pedijatrima, psihijatrima i defektolozima, o izrazitom ponašanju dece sa razvojnim smetnjama. Istaknuto je da se s ovim fenomenom sve češće susreću, kako unutar porodice, tako i javno, a stručnjaci i roditelji imaju različite nivoe uspeha u njegovom rešavanju.
Za poboljšanje ili rešavanje situacije važno je da roditelji imaju poverenje u terapeuta, kao i da stručnjak dobro poznaje porodičnu pozadinu pacijenta. Pomoć je potrebna ne samo deci sa razvojnim smetnjama, već i njihovim roditeljima, jer saznanje da dete nije prosečno, da je teško rešivo i da ima razvojni put koji se razlikuje od društvenih očekivanja, predstavlja proces tugovanja. Izazov je i to što se u mnogim slučajevima ne razume i ne prihvata dečje uznemirujuće ponašanje, kako u javnosti, tako i unutar porodice. Najčešće se prigovara roditelju, odnosno majci, na njene metode vaspitanja. Dodatna otežavajuća okolnost je da se u poslednje vreme na nacionalnom nivou sve više oseća nedostatak pedijatara.
——————————————————————————————————–
A defektológia napjainkban: kihívások és kilátások címmel Zobnaticán rendezte meg szombaton XIX. Szakmai-tudományos nemzetközi konferenciáját a Vajdasági Defektológusok Egyesülete. A rendezvényen több mint 200 szakmabeli vett részt az egész ország területéről és a környező országokból.
A találkozót Snežana Maravić fő szervező a VDE végrehajtó bizottságának elnöke nyitotta meg, majd belgrádi, újvidéki és szabadkai, zágrábi, szarajevói és tuzlai oktatási intézmények és szociális szervezetek vezetői, képviselői mondtak köszöntőt. Szakmai díjat kézbesítettek Marinela Šćepanovićnak. Topolya község nevében Haverpus Lajos, a szociális központ megbízott igazgatója üdvözölte a jelenlevőket.
Ezután panelbeszélgetés kezdődött szakemberek: gyermekorvosok, pszichiáterek, defektológusok részvételével a fejlődési rendellenességgel küzdő gyermekek kirívó viselkedésével kapcsolatban. Elhangzott, hogy a jelenséggel egyre több alkalommal lehet szembesülni mind az otthonok négy fala között, mind nyilvánosan, több-kevesebb sikerrel tudják őket a szakemberek és a szülők is kezelni.
A helyzet javítása vagy rendezése érdekében fontos, hogy a szülőknek legyen bizalma a kezelő iránt, és hogy a szakember is jól ismerje a páciens családi hátterét. Nemcsak a fejlődési rendellenességgel küzdők, hanem a szüleik is segítségre szorulnak, hiszen az egy gyászfolyamattal ér fel, ha kiderül, hogy a gyermek nem átlagos, kezelhetetlen, és a társadalmi elvárásoktól eltérő fejlődési utat jár be. A kihívások közé tartozik az is, hogy sok esetben nyilvánosan, de a családon belül sem értik meg és fogadják el a gyermek zavart okozó vagy zavart viselkedését. Leggyakrabban a szülőt, azaz az édesanyát, az ő nevelési módszereit kifogásolják. További nehezítő tényező, hogy az utóbbi időben országos szinten egyre nagyobb problémát jelent a gyermekorvoshiány.
https://www.magyarszo.rs/vajdasag/topolya/a.316402/Az-eredmenyes-fejlesztesert